يکشنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٨
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > خبر خوان 
ماهنامه مبلغان


احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی؛

خطای استراتژیک

امروزه احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی اعمّ از راست یا چپ در دفاع از سلایق و یا هر تعبیر دیگر به سوئی حرکت می‌کنند که اگر دقت نداشته باشند نتیجه فعالیت آنان به سود دشمنان دین و انقلاب خواهد بود که این امر بسیار خطرناک و دارای آثار مخرب در دنیا و عقوبت آخرت خواهد شد.

خطای استراتژیک (توجه به انصاف در همه حال)

محمدحسن نبوی

امروزه احزاب و گروه‌های مختلف سیاسی اعمّ از راست یا چپ در دفاع از سلایق و یا هر تعبیر دیگر به سوئی حرکت می‌کنند که اگر دقت نداشته باشند نتیجه فعالیت آنان به سود دشمنان دین و انقلاب خواهد بود که این امر بسیار خطرناک و دارای آثار مخرب در دنیا و عقوبت آخرت خواهد شد. برای تبیین صحیح این امر توجه به چند مطلب ضروری است:

1. روزی فردی یهودی نزد امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) آمد و به آن حضرت عرض کرد:

«مَا دَفَنْتُمْ نَبِیکمْ حَتَّی اخْتَلَفْتُمْ فِیهِ؛ شما (امت اسلامی) هنوز پیامبرتان را دفن نکرده بودید که درباره‌اش دچار اختلاف گشتید!»

آن حضرت در پاسخ فرمود:

«إِنَّمَا اخْتَلَفْنَا عَنْهُ لَا فِیهِ وَ لَکنَّکمْ مَا جَفَّتْ أَرْجُلُکمْ مِنَ الْبَحْرِ حَتَّی قُلْتُمْ لِنَبِیکمْ اجْعَلْ لَنا إِلهاً کما لَهُمْ آلِهَةٌ قالَ إِنَّکمْ قَوْمٌ تَجْهَلُون؛ما نسبت به آنچه از او رسیده بود، اختلاف کردیم؛ نه درباره شخص او، ولی شما هنوز پایتان از آب دریا خشک نشده بود که به پیامبرتان گفتید: برای ما از بت، خدایی قرار داده؛ چنانکه اینان را خدایانی است! موسی گفت: شما مردمی نفهم هستید.»[1]

اگر در دولتی کار خوبی انجام شده، دولت‌های دیگر آن کار را به دلیل هم‌خط نبودن و هم‌حزب نبودن، مردود نسازند و از آن دفاع کنند

این اتفاق در شرایطی بود که حق واقعی و حقیقی ولایت و امامت غصب شده و آن حضرت خانه‌نشین شده بود؛ در این شرایط، ممکن است هر فردی با آن یهودی همراهی کند و بگوید: آری! دسته‌ای افراد نامسلمان و ناکارآمد بر خلاف دستور صریح پیامبرشان، ادامه حیات اسلام را به دست دیگران سپردند و اسلام را از مسیر اصلی خود منحرف ساختند؛ ولی امیرالمؤمنین(علیه السلام) که دشمن‌شناسی او دقیق و در بالاترین درجه خود قرار دارد، در مقام جواب به این فرد فرمود: اگر ما بعد از حیات پیامبرمان با هم اختلاف کردیم، شما در زمان حیات پیامبرتان با هم اختلاف کردید!!

این یعنی به جبهه دشمن فرصت سوءاستفاده از اختلاف ندادن و در همه مواقع به‌هوش بودن تا دشمنان با بهره‌برداری از نقاط ضعف و اختلافات فرصت نفوذ در جامعه اسلامی را نیابد.

2. قرآن مجید می‌فرماید:

«وَ لا یجْرِمَنَّکمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلی أَلاَّ تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوی»؛[2] «و نباید دشمنی گروهی، شما را بر آن دارد که عدالت نورزید؛ به عدالت عمل کنید که به تقوا نزدیک‌تر است.»

نکته مهمی که در این آیه و روایت وجود دارد، این است که ما در هر شرایطی انصاف را رعایت کنیم و بر همه امور مواظبت کنیم؛ به طور مثال اگر در دولتی کار خوبی انجام شده، دولت‌های دیگر آن کار را به دلیل هم‌خط نبودن و هم‌حزب نبودن، مردود نسازند و از آن دفاع کنند؛ و یا اگر کسی در مقام انتقاد از عملکرد یک دولت برآمد، همه فعالیّتهای آنان را (یکجا) منفی قلمداد نکند، بلکه در ترازوی انصاف قرار دهد و هر کاری که مفید و در راستای اهداف نظام اسلامی و فرامین رهبری است، تقویت و ترویج نماید.

حال اگر غیر از این شد که متأسفانه اکنون شاهد آن هستیم و معمولاً دولتهای متعددی که روی کار می‌آیند، همدیگر را منکوب و فعالیّتهای یکدیگر را ناکارآمد جلوه می‌دهند و در نهایت گروه‌های مختلف فکری و فرهنگی (اعم از حزب‌اللهی و غیر حزب‌اللهی) به اختلافات درونی دامن زده و هر فعالیتی در درون نظام اسلامی را مردود نشان می‌دهند این رویکرد در نهایت مردم و آحاد جامعه را به بدبینی به نظام اسلامی و ناکارآمد دانستن نظام خواهد رساند که این خطر بسیار بزرگ و جبران‌ناپذیر ایجاد خواهد کرد.

نتیجه آنکه اگر همگی با بی‌عتدالتی همه فعالیّتهای مثبت نظام را منفی جلوه دادیم هم خلاف شرع مرتکب شده و هم مردم را نسبت به نظام بی‌اعتماد کرده‌ایم که این خطای بزرگ و استراتژیک است.

از این رو باید نظام اسلامی را بسان یک کشتی معرفی کنیم که با درایتهای ناخدای فهیم و فقیه مجاهد و ولیّ دلسوز و مهربان به سوی ساحل آرامش و تعالی در حال حرکت است و گرچه ممکن است افراد درون این کشتی هر کدام مشغول کاری باشند؛ اعم از این که آن کار در راستای وظایفشان باشد یا نباشد.

مردم باید بدانند مسیر اصلی این کشتی درست و صحیح است؛ هرچند در طول این مسیر دچار حوادث درونی و بیرونی می‌شود.

اگر کسی در مقام انتقاد از عملکرد یک دولت برآمد، همه فعالیّتهای آنان را (یکجا) منفی قلمداد نکند، بلکه در ترازوی انصاف قرار دهد و هر کاری که مفید و در راستای اهداف نظام اسلامی و فرامین رهبری است، تقویت و ترویج نماید

مردم باید بدانند که دستاوردهای بلند نظاماسلامی (همچون استقلال سیاسی و فرهنگی، شکوفایی درونی و خودمحوری و...)[3] حاصل روی‌کارآمدن نظام اسلامی است و اگر در مسیر احیاء نظام اسلامی قرار نداشتیم، این دستاوردهای درخشان و گسترده داخلی و بین‌المللی به هیچ وجه بدست نمی‌آمد.

 

____________________________________________________

پی‌نوشت‌ها:

[1]. نهج‌البلاغه، سید رضی، تصحیح: صبحی صالح، نشر هجرت، قم، چاپ اول، 1414ق، ص531 و شرح نهج البلاغه، ابن ابی‌الحدید، کتابفروشی آیت الله مرعشی نجفی، قم، 1404ق، ج19، ص225.

صاحب کتاب «منهاج‌البراعه» این روایت را اینگونه به شعر درآورده است:

یک یهودی گفت از راه عناد
با علی آن سرور و میر عباد
دفن ناکرده پیمبر در خلاف
او فتادید اندران فخر مناف
گفتاندر وی خلاف از ما مجو
بر سر میراث او شد گفتگو
لیک خودتان چون ز دریا بر شدید
تا هنوز از آب دریاتر بدید
از نبی خود طلب کردید بت
از خدا برگشته و رو سوی بت
گفت موسی راستی‌ای قوم من
جمله نادانید و اهل ریب و فن

ر.ک: منهاج‌البراعه، میرزا حبیب‌الله هاشمی خوئی، انتشارات مکتبۀ‌الاسلام، تهران، چاپ چهارم، 1400ق، ج21، ص405.

[2]. مائده /8 .

[3]. دستاوردهای نظام اسلامی محدود به اقتصاد نیست؛ بلکه در همه زمینه‌ها (اعم از سیاست، فرهنگ، علم و تکنولوژی و...) این دستاوردها مشهود است. در محدوده اقتصاد که بخشی از آن است، آمارهای بسیار مسرّت‌بخشی وجود دارد؛ آمارهایی که متعلّق به صادرات و تولیدات غیر نفتی همچون کشاورزی، پزشکی، تکنولوژی، عمرانی، زیرساختی و... است.

منبع: ماهنامه اطلاع‌رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان، شماره 213.

تاریخ ارسال مطلب : دوشنبه ٢٠ فروردين ١٣٩٧ / شماره خبر : ٣٩٨٩٨٧ / تعداد بازدید : 285/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج